Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zabukowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze zaś jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim bardzo możesz przeczytać w ostatnim materiale), a dodatkowo o wielkich, kontrolowanych zarówno przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco oraz oryginalnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Więc starzy natomiast nadal są najwięksi gracze na zbytu czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy usuwali się spośród ostatniego zbycie zaś ich Standard Oil, jakie zostało wydane na niższe firmy, wśród których jest jednocześnie Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy to światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (jednak ich rozwój został zatrzymany z nowych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, lub w bieżącym czasie Azerbejdżan oraz dużo nowych. Bycie tak wielkich graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować także inwestorzy indywidualni. Tak nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, a mogą pracować spekulując na aktualnym zbytu za pomocą różnego rodzaju instrumentów finansowych.

Właściwie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w fizyczną ropę naftową, tak jak chociaż w sukcesu złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt popularna w stosunku do swojej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej nosić. Ceny ropy naftowej w skrajnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli nieco więcej dolara za litr paliwa. To świadczy, że w sukcesu wzrostu cen paliwa (na historycznym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za wszelki miany litr paliwa, czy w sukcesu 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu oraz ofercie kupna i sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak niewielkich częściach). To pokazuje, że inwestowanie w fizyczną ropę naftową z artykułu widzenia inwestora samego jest trudne, a nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, więc również właśnie inwestycja taka byłaby ściśle nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych powiązanych z ropą naftową – z pomocą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Podział i rodzaje ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to dział ze względu na ciężar. Wybiera się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową dzieli się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyki siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyki siarki ponad pół procenta.

Ze względu na zawartość parafiny wyróżnia się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na zawartość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wydobywa się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najtańsze na targach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana i jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i zawartości siarki na poziomie 0,24% – jest wówczas ropa znacznie dużej jakości, z której przyjmuje się największą zawartość benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych położonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która tłoczona jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, biorących się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest wówczas ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z zmian średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkiem spośród najzwyklejszych systemów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów gospodarczych jest zakup jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których bardzo możesz przeczytać tutaj), których wartość śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie wielką korzyścią inwestowania w ETF-y z prezentacją na targ ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, bowiem są one spisywane na najdłuższych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zastosować z dźwigni finansowej, co powoduje na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje droga korzystania tylko na wzrostach (chyba, że będziemy zmieniać swoją pracę ze zwykłych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to lecz będzie potrzebować ogromniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są dostępne na Giełdzie Papierów Dobrych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y świadczone przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można jednak skorzystać spośród ostatniego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – ciekawą propozycją pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy wstęp do jednego z najdłuższych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i możliwości na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można również wykorzystać kontrakty terminowe i opcje na czarne złoto. Niestety jest wówczas dodatkowy instrument, którego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Dobrych w Warszawie, nawet bardzo pożądali je odnaleźć. Na wesele giełda toż nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede ludziom nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można zyskać na kolejnych giełdach, także za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub ewentualnie w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby uzyskać dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych grających na naszym rynku, jednak wolno je kupować tylko za pośrednictwem giełdy. Należy ale pamiętać, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą wartością za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a dodatkowo stosują one przed inwestorem o dużo większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo handlowe i bardzo popularne w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których bardzo możesz przeczytać w tekście poświęconym CFD), których ceną bazową jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Pewno jest wówczas najłatwiejsza, najsilniejsza i jedyna z najdostępniejszych pod względem prowizji i spreadów form gry na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są też bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na naszym rynku nawet 1:33). W kontrakty CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością jak w waluty, kontrakty na akcje, czy metale szlachetne. Warto ale posiadać na pomocy, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji zadań są bardzo zróżnicowane, zaś w kontrakcie spośród ostatnim przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest wspaniałym sprzętem do czystej gry w krótkim czy średnim terminie, a z gwarancją nie do wieloletniego lokowania swojego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy zdrowe i jeszcze to cenniejsze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i całego innego, co podgrzewa atmosferę i czym oddychamy w znaczniejszych miastach), a dodatkowo postęp na zbytu pojazdów elektrycznych także (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż pany denerwowali się, że ropa się zrobi zaś będzie przedmiot, a tymczasem wyraża się, że ropa wcale się nie kończy, lecz jej trwanie gdy najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to rzeczywiście spekulacyjna przesada, to jednak kierunek ruchu jest zgrany spośród ostatnim, co wygląda ten sektor prawdopodobnie więcej w współczesnym półwieczu. Bolesny koniec.

To koniec niniejszego tekstu, ale dopiero początek Twojej sprawy z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze wiemy, gdy Ci ją pomóc. Rachunek demonstracyjny to najfajniejszy rozwiązanie, aby sprawdzić zdobytą wiedzę w działalności.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments