Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Stosowana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że wynosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w planie wzbudzenia obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Propozycja jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Oraz na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić ciągną się krajowi konsultanci w określonych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Idziemy do kwestii bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co wydawać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że został w sposobie „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to wyjątkowo łatwy lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez sporą liczbę pacjentów. Od wielu lat powtarza się o tej podstawie jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a czyli nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków prawdopodobnie istnieć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Podaje się, iż w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najatrakcyjniejszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale i często przy leczeniu cukrzycy typu I. Od kilku lat leki z ostatnią substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto bowiem jej cudowne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych danej dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji a w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi niezwykle krytyczny dla wątroby. Jest i działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z bliskich źródeł wskazuje, że części w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to składa w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się ale za chwila lat okazać, że wielcy na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dużo

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że moment na oficjalne komentarze będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba przystąpić do sytuacji poważnie, zarazem ale nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w zależności od danych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dużo. Możliwe jest przestawianie pacjentów na własne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z normy mniej przyjemne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje jedynie w myśli. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na następujące materiały lecznicze prawdopodobnie istnieć niepokojące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z sektorze europejskiego – co jest jak najbardziej możliwe – prawdopodobnie istnieć faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina przygotowuje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na lokalnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments