Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Augustów

Prasóweczki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa opiera się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy działa na etapie emocjonalnym, drugi na stanie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i ograniczonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Czarna Białostocka

W przypadku osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na pozyskanie pewności siebie także poczucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoce mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek człowiek posiada innego sposobu technologiami i politykami idącymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji kształtuje się w porządku pierwszych lat życia i jest nieodłącznie połączona z klasą styczności z osobami odpowiedzialnymi, czyli najczęściej rodzicami. Od nastroju i zdolności tych wczesnych więzi w trudnym stopniu zależy zakres, w którym potrafimy regulować własne emocje. Niezależnie od tego, która istniała rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Czarna Białostocka

– Właściwa regulacja emocji liczy na wiedze ich zawierania, świadczenia o nich również świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z osobnego ośrodka odwykowego “Moje Działanie”. – Osoba, która zdaje sobie rzecz spośród ostatniego, co jest, stanowi w stanie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie formy rozładowania emocji, jak pracę fizyczna czy spotkanie i rozmowa z znajomymi znajomymi. W przypadku osoby uzależnionej samym sposobem ukojenia miłości i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z którym osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, jednakże nie stoi ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi więcej narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, żeby nie mieć i jest z względu picia, więc… pije, żeby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w znacznym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zanurzył się w milczeniu.

Alkohol, który uznaje być antidotum na złe emocje, w jakimś okresie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie wewnętrzne i organizują je nieznośnym. Punkty w sztuce, problemy finansowe, pogorszenie styczności z grupą oraz znajomymi czy kolizje z kryterium (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie osoby uzależnionej zmienia się w koszmar, w którym samymi momentami ulgi w mieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując ulgi w byciu osoba uzależniona tworzy na siebie również większe bycia – szukając rozwiązania problemu, pozostaje w coraz popularniejsze problemy.

Odtrucia alkoholowe Czarna Białostocka

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu związane jest z odczuwaniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na samego siebie oraz słabą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najistotniejsze jest zaprzeczenie, że przedstawia się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za jakąś cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pije za dużo, toż powodów szuka poza sobą: pewno wówczas być zabieg zrozumienia ze perspektywy najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy wzgląd jest idealny. Dociera do tak ogromnego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo osób uzależnionych zaczyna wierzyć we swoje kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w współczesnym szczególnie partnerzy osób uzależnionych, zaczynają pomagać w toku bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego spośród nim wstydu i upokorzenia, dają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zatrzymania potrafią stanowić powodem procesu pozostawania we współuzależnienie. Drinku z planów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Czarna Białostocka

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten mechanizm badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona doświadcza biegunowo odmiennych emocji związanych z doświadczeniem swej wartości. Jeżeli jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, skuteczna i sprawna kierować swoim mieszkaniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Jedynym środkiem na złagodzenie bycia robi się alkohol, który powoduje stworzyć złudzenie panowania nad swym życiem. Naprzemienne bycie stanu euforii i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W spraw kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością staje się alkohol, który zajmuje całkowitą opiekę nad byciem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Czarna Białostocka

Jak wyjść z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie uzupełniają się i utrzymują do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który zawiera również większe cierpienie. Jednak doświadczenie w świadomości wymaga głębokiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, której nie odda się wyleczyć, jednak ważna ją zakończyć abstynencją i leczyć terapią alkoholową. Cel, którym jest rozpoczęcie nowego życia bez alkoholu, można uzyskać dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez wsparcia w stron terapii zazwyczaj rzucają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Czarna Białostocka

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments